pl en de

Gdańsk

Miasto o tysiącletniej tradycji, jeden z najważniejszych ośrodków dawnej Hanzy, dziś słynie w świecie przede wszystkim jako kolebka Solidarności i jest symbolem upadku komunizmu w Europie Środkowej. Turyści z całego świata przyjeżdżają tu zobaczyć stocznię, w której robotnicy domagali wolności dla Polski, budynek, w którym mieszkał Lech Wałęsa, lider solidarnościowych strajków, czy Europejskie Centrum Solidarności.

Gdańsk to jedno z najstarszych miast w Polsce, a Główne Miasto pełne jest zabytków klasy zerowej. Znajduje się tu Bazylika Mariacka - największa ceglana gotycka świątynia w Europie, Żuraw – największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, Trakt Królewski z fontanną Neptuna, czyli ulica Długa i Długi Targ, gdzie mieszkali najzamożniejsi gdańszczanie i gdzie każda kamienica ma swoją własną ciekawą historię. Gdańska starówka jest też pełna urokliwych uliczek takich jak Mariacka czy św. Ducha, z typową dawną zabudową gdańską – z przedprożami zdobnymi w rzygacze i wąskimi, bogato zdobionymi fasadami.

Gdańsk to także Westerplatte, czyli miejsce, gdzie dla Polski rozpoczęła się II wojna światowa – to tu właśnie padły pierwsze strzały 1 września 1939 roku. Dziś wznosi się w tym miejscu m.in. 25-metrowy pomnik bohaterów Westerplatte widoczny zarówno z lądu jak i morza.

Czytaj więcej na www.gdansk.pl
Urząd Miasta Gdyni, Referat Promocji i Turystyki, ul. 10-go Lutego 24, tel. +48 58 668 25 35, e-mail: turystyka@gdynia.pl | www.gdyniaturystyczna.pl