pl en de

Miasto z morza

Gdynia to dla Polaków synonim nowoczesności i przedsiębiorczości. Mówi się o niej „miasto z morza i marzeń”, bo wyrosła na fali radości narodu polskiego z niepodległości odzyskanej po latach niewoli. Po I wojnie światowej na mocy Traktatu Wersalskiego Polsce zwrócona została wolność i dostęp do morza – mały skrawek brzegu. Rząd Rzeczpospolitej postanowił wyposażyć go w nowoczesny port, a na lokalizację przedsięwzięcia wyznaczono okolice małej wówczas wioski rybackiej o nazwie Gdynia. Miasto i port wznoszone było od podstaw przez najlepszych planistów, architektów, urbanistów i inżynierów. I tak w ciągu zaledwie niespełna dwóch dekad – do wybuchu II wojny światowej, Gdynia stała się ponad stutysięcznym miastem z największym portem nad Bałtykiem. Nowoczesność, przedsiębiorczość i dynamiczny rozwój to tradycja we wciąż młodej Gdyni.

Czytaj więcej na www.gdynia.pl


Miasto jest przepięknie położone w szerokiej pradolinie malowniczego rejonu Kaszub na stokach morenowych wzgórz porośniętych lasem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Miasto i okolice dysponują bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę atrakcji kulturalnych i rozrywkowych, a szerokie piaszczyste plaże doskonale nadają się do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Jest tu mnóstwo nadmorskich szlaków spacerowych, przystani i klubów żeglarskich. Gdynia jest jedynym polskim i jednym z niewielu europejskich miast posiadających centrum położone nad samym morzem.
Urząd Miasta Gdyni, Referat Promocji i Turystyki, ul. 10-go Lutego 24, tel. +48 58 668 25 35, e-mail: turystyka@gdynia.pl | www.gdyniaturystyczna.pl